EEG A EMG BIOFEEDBACK

EEG (elektroencefalograf – přístroj na měření elektrické aktivity mozku) Biofeedback (z angl. = biologická zpětná vazba) je psychoterapeutická metoda speciálního tréninku mozku, která vznikla na lékařské fakultě University of California, kde neurofyziolog prof. Sterman při realizaci výzkumů pro NASA (Národní agenturu pro výzkum vesmíru) zjistil, že lze speciálně trénovat mozek a tím zvyšovat pozornost a odolnost kosmonautů ve vesmíru. Tento objev našel postupně uplatnění i mezi běžnou veřejností a metoda je již několik desítek let rozšířena téměř po celém světě. Od poloviny 90. let se úspěšně používá i v ČR, kde byla v rámci několika realizovaných výzkumů ověřena efektivita metody.

 

EEG Biofeedback zlepšuje výsledky v oblasti kondiční (např. psycho-fitness pro duševně pracující a studující), profesní (zvyšuje výkonnost u lidí na řídících pozicích a sportovců) a klinické (ADHD = poruchy pozornosti a hyperaktivita u dětí, ADD = poruchy pozornosti, specifické poruchy učení, stresové a úzkostné stavy, epilepsie, poruchy spánku, deprese, migrény, enurézy, poruchy autistického spektra, traumatické, poúrazové změny mozku, cévní mozkové příhody, mentální poruchy příjmu potravy, únavové stavy apod.).

 

EEG Biofeedback zvyšuje výkonnost, zlepšuje paměť a soustředění, zmírňuje deprese, působí proti únavě, zlepšuje spánek, klidní neposednost, snižuje úzkost a agresivitu.

 

EEG Biofeedback je metoda, která Vám umožní ovládat své mozkové vlny pomocí biologické zpětné vazby a správně vedenou terapeutickou stimulací tak posilovat mozkové schopnosti.

 

EEG Biofeedback je neinvazivní a nebolestivá metoda založena na hravém usměrňování práce mozku silou své myšlenky a vůle, pod vedením terapeuta. Při "hraní" speciálně vytvořených her na PC snímá terapeut EEG vlny připevněnou elektrodou na části hlavy a snaží se vést klienta k prohloubení a upevnění žádoucího stavu (tedy k vhodnějším frekvencím mozkových vln). Jak je to možné? Mozková činnost vzniká z elektrických impulsů, která se dělí do různých frekvenčních pásem s určitou frekvenční šíří. Vhodně nastavenou terapií obvykle potlačujeme pomalé a příliš rychlé frekvence bývající příčinou obtíží, a posilujeme žádoucí frekvence.

Jak probíhá samotná terapie?

 

Přivítám Vás v klidném prostření mé pracovny v našem rodinném domě. Nabídnu Vám kávu, čaj, případně vodu a usedneme do křesílek.

 

Pokud přijdou rodiče s více dětmi, najdou zde také své zázemí.

 

Při našem prvním setkání se Vás zeptám na spoustu věcí. Odborně se tomu říká, že si zjistím osobní, rodinnou a sociální anamnézu. Zajímají mě všechny souvislosti se zdravotním stavem od prenatálního věku (věku před narozením) až po současnost, projevy chování, pocity rodiny, případné zprávy ze školy apod. Všechny informace tvoří ucelený obraz ke správně nastavenému terapeutickému plánu.

 

Poté si provedu měření mozkové aktivity a to tak, že umístím tzv. miskovou elektrodu na střed lebky, referenční elektrodu na jedno ucho a uzemňovací elektrodu na druhé ucho (do samotné hlavy žádný proud "nepouštím", pouze snímám přístrojem zesílenou aktivitu mozku). Toto opakuji celkem 3x po dobu jedné minuty. Tyto všechny údaje slouží k tomu, abych zvážila a navrhla další terapeutický postup, na kterém se společně domluvíme. K dosažení efektu je nutné podstoupit min. 10 až několik desítek tréninků (podle indikace). Na samotné tréninky/terapie je vhodné, zejména u dětí, docházet až po vyučování a vypracování domácích úkolů a to 2x až 3x týdně. Možným vedlejším efektem je únava. Někteří jedinci popisují i mírnou bolest hlavy. Dalo by se říci, že to je přirozená reakce organismu. Mozek v průběhu terapie pracuje jako byste cvičili svaly v posilovně (z čehož jsme také příjemně unaveni).
Obecně se dá říci, že je terapie dobře snášena a to zejména proto, že probíhá zábavnou formou. Jak již bylo popsáno výše, klient vlastně "hraje" počítačovou hru ovládanou pouze svou myslí. Na výběr mohu nabídnout několik her. Pak to z pohledu klienta vypadá např. takto. Já současně pracuji se speciálním programem, který mi poskytuje pohled na aktivitu  mozku a tu mohu následně ovlivňovat.

Vstupní měření probíhá bez zapnutého monitoru, terapie již s monitorem a PC hrou.  Ještě je nutné dodat, že umístění elektrod při samotném tréninku se liší podle indikace. Mohu pracovat až s 21 oblastmi lebky.

 

EEG Biofeedback CENÍK: 480,- Kč/hod.

 

EMG (elektromyograf – přístroj na měření elektrické aktivity svalů) a Biofeedback (biologická zpětná vazba). Podobně jako s biologickou zpětnou vazbou mozku (EEG) lze pracovat i s biologickou svalovou odezvou (EMG – elektromyograf). EMG Biofeedback je vhodný např. u poúrazových stavů, CMP apod. Terapie je na stejném principu, pouze umístění elektrod je na svalovou část těla (dle místa postižení).

 

EMG Biofeedback CENÍK: 480,- Kč/hod.

 

Terapie posttraumatů a těžkých stresových poruch ALPHA/THETA trénink

Terapie je vhodná u posttraumatických syndromů (např. touto metodou se léčí američtí váleční veteráni), stavů úzkosti, tenze, nočních můr apod. Dále je terapie vhodná jako forma hluboké relaxace při stavech vyčerpání (zaměstnání, rodiče na rodičovské dovolené, pečovatelé) a syndromu vyhoření. Jak probíhá? V úvodu si s Vámi opět popovídám a zjistím všechny, pro mě potřebné, informace. Dále se příjemně uvelebíte do relaxačního křesla a já nainstaluji elektrody. Za příjemné hudby Vás povedu hlasem do stavu podobnému hypnagogickému (stav předcházející spánku, v tomto stavu je člověk schopen vnímat hlasové podněty, ne ovšem jejich význam) a postupně budeme uvolňovat celé tělo. Terapie probíhá bez monitoru, klient má zavřené oči. Počet sezení je individuální.

 

EEG Biofeedback CENÍK: 480,- Kč/hod.

 

Vaše případné dotazy ráda zodpovím. Ke kvalitě mé práce pomáhá i možnost konzultovat, v případě potřeby,  jednotlivé případy supervizně s EEG BIOFEEDBACK INSTITUTEM v Praze.